
Държавният газов доставчик „Булгаргаз“ е наел правен консултант, който до 14 октомври е трябвало да даде анализ на различните правни възможности за максимална защита на интересите на българското дружество по сключеното с турската БОТАШ споразумение за резервиране на капацитет от 1.85 млрд. куб. м годишно до 2036 г., за което дневната такса е близо 500 хил. долара. На 15 октомври пък в Истанбул е трябвало да се проведе среща между двете дружества, подписали споразумението. На нея е трябвало да се представят изводите от този анализ пред турското дружество, настояващо да си получава парите, които обаче „Булгаргаз“ спря да плаща през юли.
Това става ясно от отговор на служебния енергиен министър Владимир Малинов на въпрос на независимия депутат от 50-ото Народно събрание Калоян Методиев. Отговорът е от 11 октомври, от ведомството и дружеството не са информирали нито за наемането на правен консултант, нито за предстояща или проведена среща по казуса с капацитета.
От отговора на министъра може да се предположи, че „Булгаргаз“ се готви дори за съд с БОТАШ, предвид това, че продължава да не плаща, а банковата гаранция в полза на турската компания за тримесечната такса е изтекла в края на септември. Не е ясно какви са изводите на правната кантора, но от нея се чакат предложения за действия „в зависимост от хода на преговорите и потенциалното им развитие“.
В края на юли стана ясно, че „Булгаргаз“ няма да плати текущата фактура за 15 млн. долара по договора и спира да плаща и следващите, защото няма финансова възможност. Дружеството реално не използва капацитета и досега е внесло само 2.5 млн. МВтч през миналата година. За настоящата дори не се е опитвало да обявява търгове за доставка в Турция на втечнен газ. Три месеца задълженията на българския доставчик са обезпечени от предоставена банкова гаранция за 45 млн. евро в полза на БОТАШ. Това означава, че тя покрива фактурите до края на септември. След това турската компания може да ни даде на международен арбитраж.
През август бяха проведени две срещи между „Булгаргаз“ и БОТАШ – по една в Турция и в България, след които стана ясно само, че няма напредък в преговорите.
След състоялата се на 15 август среща в София от „Булгаргаз“ обявиха, че ще бъде изготвен анализ с предложения какви да са следващите стъпки в преговорния процес с БОТАШ. Макар че бе обявено, че докладът ще се представи на депутатите от енергийната комисия и действията ще се предприемат със санкцията на депутатите, не е имало представяне в комисията на този доклад, нито е съобщавано народните представители да са дали зелена светлина за някакви конкретни действия от „Булгаргаз“.
Mediapool поиска допълнителна информация от дружеството и енергийното министерство за изводите на правната кантора, дали се е провела срещата в Истанбул и какви са резултатите ѝ, но все още няма отговор.
Източник: https://www.mediapool.bg/
Източник: https://dnesnews.bg








