
Разследваният за имотни измами Евгений Бели и ветеранът от БСП Асен Гагаузов стават част от политическия кабинет в МРРБ
Ще стане ли сливенският гангстер Йосиф Йосифов-Йоско част от екипа на регионалното министерство? Въпросът стана актуален тези дни, след като се разбра, че покровителят на мафиота – видният кадър на БСП Асен Гагаузов вече е изваден от нафталина и ще съветва регионалния министър Иван Иванов. Явно в БСП съвсем са го закъсали за кадри!
Затова ще е полезно да привлекат и самият Йоско, още повече че той има богат опит в строителния бизнес и в честност в захранването с чакъл на магистрала „Тракия”. Какво пречи гангстерът също да стане съветник в министерството или направо да се включи в усвояването на милиони за довършването на „Хемус”? Така или иначе през последните години той гледа състезателни коне, а фирмите му висят пред НАП с милиони левове неплатени данъци. Припомняме историята за неговата дружбата му с влиятелния социалист Гагаузов, понеже е показателна за това какви хора ни управляват, как си пълнят чекмеджета, включително и с помощта на престъпници и защо сме все на опашката в Европа.
Дерибеят Йоско стана известен на цяла България през 2011 г., когато дрогиран затри двама души на околовръстното шосе в столицата, а други двама осакати за цял живо. Той обаче дори не влезе в затвора, въпреки че му дадоха 6 години. Уж лежа в болница с увреден гръбнак, но го снимаха по кръчмите в центъра на София. И как да влезе в затвора, след като има влиятелни приятели.
От години се знае, че е близък с Асен Гагаузов, а също и с оправдания за кражби на милиони при строителството на пътищата Веселин Георгиев – Батко. Двамата червени барони са в основата на трансформацията на Йоско от мутра в бизнесмен, въпреки че е забъркан в убийството на Косьо Самоковеца, а също и в наркотрафик и сводничество. Въобще типична мутра от прехода, но пък попаднал на силни покровители и станал „човек”.
Дълги години Йоско се подвизава като бодигард на Асен Гагаузов. Когато социалистът се кандидатира за кмет на Сливен, Йосифов изпраща своите биячи да респектират циганската махала и да кажат за кого да се гласува. Веднага след като изборите са спечелени, фирмите на бодигарда получават обществени поръчки.
През 1999 г. Гагаузов дарява на Пламен – брата на Йоско, апартамент в хубава сграда в идеалния център на Сливен. Негови съседи стават роднини на кмета, а също и Веселин Георгиев – Батко. „Дадоха жилището на Йосковия брат, за да си имат сигурна охрана” – коментират навремето в Сливен.
Най-силните години на Йоско – бизнесмена обаче предстоят. Истинският му възход като „честен частник” започва след като Гагаузов става министър, а протежето му Веселин Георгиев – Батко – шеф на Пътния фонд през 2005 г. „Тогава започна голямото лапане, Веселин Георгиев повери на Йоско концесии за добив на инертни материали за строежа на магистрала „Тракия“ – припомнят запознати. Става дума за държавни поръчки за над 60 милиона лв., усвоени през 2006-2008 г. Няма съмнение, че Йоско достойно се отблагодарява и връща рестото на онези, които му дават тези милиони за баластра.
След падането на Тройната коалиция от власт схемата е леко променена – тогава на преден план излиза съпругата на Веселин Георгиев – Нина. Тя поема от Пламен, брата на Йоско, находището за инертни материали „Дългият рид”.
По-късно следва нова въртележка и въпросното находище отново се връща при сливенския мафиот. През 2007 г. е подписан концесионен договор с регионалното министерство, който е със срок от 25 години. Разрешението за добив на чакъл, издадено навремето на Пламен, е подписано от Асен Гагаузов.
Друг съвместен бизнес, който подемат Йоско и Веселин Георгиев, е производство на зелена енергия. Фирмата „ПИЙ”, на мутренската съпруга Ваня Йосифова и на „Съдпол енержи” – дружество на Веселин Георгиев, изграждат заедно фотоволтаични централи край село Тополчани.
Двамата одиозни бизнесмени имат и клуб за конен спорт „Атила-Й”. Неотдавна обаче стана известно, че клубът е в списъка на длъжниците на НАП и виси с около 10 хил. лева.
Това далеч не е първият сблъсък на Йоско с данъчните. След години на ДДС-измами, фирмата му „Екоседиментс” през 2014 г. дължи на НАП над 4 млн. лв. Само че Йосифов я прехвърля на бедняка Йордан Яньов.
Бившият кадър на СИК в Шумен Иван Иванов, сега регионален министър, се е сдобил и с още един скандален съветник – Евгений Белий. Той ще дава акъл по усвояването на милиардите от Брюксел за ремонт и строителство на пътища. Стига преди това да не го вкарат в ареста. Наскоро „Уикенд” припомни имотните измами, в които той е замесен. Освен това описахме и как е арестуван в началото на годината в кабинета си на „Позитано” 20, понеже се разходил до Брюксел, въпреки че срещу него се води разследване и няма право да напуска страната.
Белий, който е шеф на Антифашисткия съюз, не е ясно с каква компетентност е запленил Иван Иванов. Отлично запознати разказват, че го настанили в министерството като компенсация. Било му обещано да стане съветник в Столичната община. Само че вместо него бил пробутан някакъв кадър от маргиналната присъдружна партия „АБВ”. При това Белий бил много ядосан, разфучал се, обиден. Сега вече е компенсиран подобаващо.
С две думи, изгладнелите социалисти отново докопаха държавната хранилка.
Bairak.bg








