С гласовете на ГЕРБ, БСП и ДПС-Ново начало паралментът отказа да включи в дневния си ред предложение (на ПП-ДБ) за създаане на комисия, която да опита да установи данните и обстоятелствата за влиянието на Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева в обществения живот в България.
Разбира се, че парламентът да се занимава с подобна дейност е меко казано странно, защото Народното събрание не е разследващ орган. Проблемът е, че повече от десетилетие разследващите органи отказват да видят, че Пеевски има лостове във властта. Всъщност започна от контрол над разни лостове и стигна до ръчно управление на почти всичко. Очевидно ГЕРБ и БСП също са на ръчно управление на Пеевски. Както и прокуратурата. Както и ВАС (предизнорната драма с името на ДПС го доказа).
И не виждам кое не е ясно („Какво пък толкова е важен тоя Пеевски?“). Ако всичко се регулира с телефонни позвънявания генезисът на процеса трябва да бъде проследен.
Той започна някъде през 2009-та година, когато Ирена Кръстева и Пеевски наричаха Бойко Борисов „Боко Тиквата“ в изданията си. Впоследствие той спечели изборите, Монитор и Телеграф му честитиха премиерския пост, а само няколко седмици по-късно карикатуристът на Монитор прерисуваше спешно карикатурата си, защото някакви цветя в нея приличали на гербери „и да не се обиди Борисов“.
Така започна дружбата Борисов – Пеевски. Тя мина през различни фази. Основаната беше дежурният отговор на лидера на ГЕРБ „Пеевски е само депутат“ или „Аз не коментирам политици от други партии“ (нищо, че изобилно коментира всички). Новата фаза е като старата, ама нова – ГЕРБ (и БСП) вардят да не стане ясна никаква истина за Пеевски. Защото истините за него несъмнено са истини и за тях.
Полина Паунова, фейсбук
Bnews.bg







