
Посланикът на Германия на протеста в подкрепа на кмета на Варна в София. Сн. БГНЕС
Министерството на външните работи разкритикува присъствието на посланика на Германия Ирене Мария Планк на протеста в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев, но без да я назовава.
Ирене Мария Планк беше сред хилядите, събрали се пред Съдебната палата в столицата в сряда. Тя присъства на събитието, без да участва в него или да прави изявления.
В четвъртък пък в съдебната зала, в която се гледа мярката за неотклонения на кмета на Варна и задържаните с него още трима души, се очакваше да има представители на посолствата на Дания, която в момента е председател на Европейския съюз, Германия, Нидерландия и Великобритания.
„Министерството подчертава значението на зачитането на принципите на уважение и безпристрастност към вътрешнополитическите процеси на приемащата държава, като основа за поддържането на добрия тон и взаимното доверие между институциите“, пише в позицията на външното министерство.
„В този контекст, Министерството би желало да апелира към представителите на дипломатическите мисии в страната и техните ръководители да проявяват особено внимание и професионална чувствителност по отношение на своите публични прояви, с оглед избягване на възможности за тяхната инструментализация за вътрешнополитически цели. Всяко пряко или косвено въвличане в политически процеси на национално ниво рискува да постави дипломатическите представители в позиция, несъвместима с естеството на техния мандат и функциите на дипломатическата служба като цяло„, се казва още в нея.
Посочва се, че реакцията е провокирана от „постъпили запитвания относно присъствието на чуждестранен дипломат на проведения на 16 юли т.г. в столицата протест“.
„Министерството на външните работи остава дълбоко ангажирано и приоритетно посветено на поддържането на открит и конструктивен диалог с всички свои партньори и изразява увереност, че добрите дипломатически практики ще продължат да бъдат водещ принцип в отношенията между Република България и представените в страната чуждестранни мисии“, завършва позицията.
В този случая външното министерство, воден от бившия лидер на младежката организация на ГЕРБ Георг Георгиев, реагира нетрадиционно бързо.
Позициите на МВнР по линия на обидните за България изяви на руската посланичка у нас Елеонора Митрофанова редовно отнемат значително повече време.
Външно министерство пък въобще не реагира на срещата на посланиците на Франция и Нидерландия с Делян Пеевски през май 2024 година.
Критикуването на чужди посланици е редовна практика в Русия. Москва критикува западните дипломати, че се намесват във вътрешните ѝ работи. Управлението на унгарския премиер Виктор Орбан също влиза в колизии със западните посланици.
Проблемите с върховенството на закона у нас неведнъж са били отбелязвани от западните посланици у нас.
Емблематични остават думите на френския посланик Ксавие Лапер дьо Кабан през 2015 година, когато той заговори за „гнилите ябълки“ в българската съдебна система.
Сегашната реакция на МВнР предизвика силен отглас в социалните мрежи и сравнение с поведението на Кремъл към западните посланици.
Източник: https://www.mediapool.bg/
Източник: https://dnesnews.bg








