„От утре заемането на функциите изпълняващ длъжността главен прокурор и изпълняващ длъжността председател на Върховния административен съд от Борислав Сарафов и Георги Чолаков е в разрез със закона и техните актове може да бъдат оспорвани. Това заяви по БТВ Крум Зарков, бивш депутат, бивш служебен министър на правосъдието, както и бивш правен секретар на президента Румен Радев.
„В навечерието сме на още един абсурд, който българската институционална система трябва да преживее, а именно след серия бездействия от утре се озоваваме в ситуация, в която няма изпълняващи функциите главен прокурор и председател на Върховния административен съд – поне не и ако те спазват законите“, каза Зарков.
Законът постановява, че едно и също лице не може да изпълнява тези функции повече от шест месеца.
„Тези длъжности не се избират от Висшия съдебен съвет, а се назначават от президента. Самата конструкция на изпълняваш функциите до голяма степен е проблематична, защото тя заобикаля това президентско правомощие“, посочи Крум Зарков.“

Николай Бареков:
От тази нощ Боби Сарафов не само не би трябвало да е и няма да бъде и.ф. Главен прокурор, а ще стане кошаревски главен прокурор на Пеевски и Борисов.
Протестът сериозно трябва да погледне на този факт и да реши дали въобще ще трябва да му се позволи да ползва кабинета на последния етаж в Съдебната палата. Беззаконието ражда безвластие!
Като толкова искат главен прокурор за лично ползване, Пеевски и подчинените му управляващи да си съберат 160 депутати и да си изберат нов ВСС.

Каква е разликата между “свидетелката”Павлинка от Варна и в превърнатия за заложник на Пеевски Сарафов?
Bnews.bg








