
Доживяхме бащата на пазарния модел в България, разпродал държавата на частния сектор, да зове за държавна намеса в ценообразуването и частната икономика. При това в програмен материал. Дали ЕС не заприлича още повече на ЕСССР?
Управляващите да не се замозаблуждават – инфлацията почти сигурно ще надмине очакванията. Това казва бившият премиер Иван Костов в своя публикация за ведомствения си сайт Медиапул на бившата говорителка на своя кабинет Стояна Георгиева.
Според Костов има няколко фактора за повишаването на инфлацията. Първият е, че доходите се увеличават по-бързо от увеличаването на БВП. Вторият е страхът от въвеждането на еврото, който се подхранва и от някои политици. Третият е това, че сивата икономика е около 30% от БВП и покрай приемането на еврото тя ще трябва да излезе поне за малко на светло. Това става най-вече чрез покупки, което също е фактор за инфлацията.
Костов предлага и няколко мерки, които да намалят инфлацията: да се ограничи ръста на заплатите, да се отложи увеличаването на административни такси и акцизи, да се даде временна подкрепа за местното производство, което предлага по-ниски цени, да се въведат временни тавани на търговските надценки за основни стоки, като храни и лекарства, да се намали лимитът за кешови плащания от 10 000 на 2 000 лв. и др.
Коментар със скоростта на светкавица:
Иконата на “дясната” икономическа мисъл предлага таван на цените като антиинфлационна мярка… нелепо.
Инфлация се бори чрез ограничаване на паричното предлагане и намаляване на потреблението.
Ние финансираме социални разходи и плащания през дълг (увеличаваме паричното предлагане) и сме готови да отменим основни принципи на пазарната икономика, само и само да се потребява повече (на годишна база сме втори най-голям ръст на потреблението в ЕС).
Михаил Кръстев
Абсурдна след абсурдна идея…
Bnews.bg








