
Сега ще ви обърна внимание какво прави властта в икономиката с един много ясен пример
Търсят се трескаво пари за идващата диктатура. Фактът, че огромна част от надутата и финансирана с нов дълг капиталова програма се излива почти изцяло в районите на ДПС показва, че Пеевски ще има нужда от тези гласове – а това предвещава избори.
За това прогнозира във „Фейсбук“ Евгений Кънев.
Сега ще ви обърна внимание какво прави властта в икономиката с един много ясен пример.
Лицензираните от държавата 4 фирми за оползотворяване на електронни отпадъци – най-вече битова техника – вдигнаха заедно цените между 7 и 10 пъти.
Всички наведнъж, на едни и същи нови цени, за всичките си клиенти, от една и съща дата.
С което всички уреди от лаптопи до перални и хладилници поскъпват, като за последните поскъпването е 40-50-60 лева.
Едва ли има по-добър пример за явен картел.
В Европа същите такси са 3-5 пъти по-ниски.
Новата КЗК бе избрана именно, за да не е реагира.
Яростната реакция на сдруженията и търговските камари – включително американската – е посрещната с пълно мълчание. На срещата с министъра по екологията (от БСП) очевидци разказват, че бил…заспал. Иначе официално отговорът бил, че министерството не можело да се меси в цените на лицензираните от него 4 фирми, защото трябвало да покриват … разходите си.
Сега идва интересното.
По принцип може да се плаща таксата директно на държавата. Но към нея тя е 100%, а на лицензирания картел “само” 60%. Познайте къде ще отиват парите на внушителен брой вносители и дистрибутори.
За да оцелеят – всички вносители и дистрибутори ще трябва да прехвърлят новите такси към всички нас. Но пък така се тласка мощно инфлацията, която може да разбуни народния гняв – който единствено ГО плаши.
И сега идва ново 20.
Във вече приетия и одобрения от ЕК закон за въвеждане на еврото се прави спешна поправка. С нея – внимание ! – се дават свръх правомощия на пеевската Комисия за защита на потребителите, а на Министерски съвет да въвежда всякакви (!), каквито прецени за удачно спрямо бизнеси, които според тях са вдигнали необосновано (?!?) цените. Глобата е до 2% от оборота, което значи смърт за повечето малки и средни бизнеси.
Но нещо повече – силовата принуда да се сдържат цените означава, че поскъпването на ток (с 13%), суровини, горива и … силово наложените такси трябва да се поемат от бизнесите – за да не получат глоби!
Ето това е класическата дефиниция за “мутренско дясно”, за което толкова много невежи хора гласуваха.
Добрата новина?
Че държавата няма да може да издържи Пеевски, както не можаха Лавка, Булгартабак, ДПС… и ще го абортира.
Само че цената ще платим всички ние.
Източник:https://fakti.bg/
Източник: https://dnesnews.bg







