Всички ще умрем (рано или късно), но ако това продължава, ще умрем по-бързо и по-клето.
Чета какво се е случило на вчерашната здравна комисия и искам да емигрирам „с 200“, както казва класикът.
Поради някаква причина страшно ни свидят парите за здраве – и тук заплатите на медиците и бъдещата (евентуално) детска болница не са конкуренти, а споделят сходна съдба. Някак очакваме и публичната инфраструктура, и реформите, и кадрите в здравеопазването да се измагьосат като ги посочим със светкаща китайска пръчица и кажем „искам…“, макар че шестгодишната ми дъщеря ВЕЧЕ е прозряла, че това е „само на шега, бе, мамо“. А група хора, които си спечелиха прозвището „здравни олигарси“ лежат щастливо на това наше убеждение и дрънкат невероятни глупости, но пък с арогантност и настоятелност.
Ето ви малко числа.
През 2025 г. държавата ще вземе около 45% от изработените от вас пари да ги „преразпределя“.
От всъпването си правителството „Желязков“ е поело над 16 млрд. лв. нов дълг, и тази сума вероятно ще набъбне до 18.9 млрд. лв., колкото е заложеният в бюджета дълг.
4 млрд. лв. ще се налеят в Българска банка за развитие.
2,75 млрд. лв. – в Български енергиен холдинг – и двата разхода без публично известни детайли за целите и целесъобразността.
1,3 млрд. лв. струва увеличението на разходите за персонал в МВР (51% увеличение) само за тази година.
160 млн. лв. струва увеличението на разходите за персонал в ДАНС и ДАТО (съотв. 61 и 75% ръст) само за тази година.
26 млн. лв. струва увеличението на субсидията на Българската православна църква (ръст от 68%), целящо приравняване на заплатите на свещениците със стартовите заплати на учителите.
350 млн. лв. само тази година (от планирани 1,5 млрд. лв. до 2028 г.) отиват за инвестиции в напоителни системи без достатъчно ясна стратегия и контрол.
А на този фон дори липсва оценка колко ще извадим от джобовете си, за да платим за идеята на пееф да прави държавни магазини с ограничени надценки. Сигурно е единствено, че тия магазини ще работят в услуга „на хората“ и ние да же знаем отлично кои са хората.
Числата в здравеопазването за 2025 г. са следните:
9,5 млрд. лв. (1,3 млрд. лв. увеличение) бюджет на НЗОК.
Над 4,1 млрд. от тях са предвидени за болниците, но още миналия месец стана ясно, че се очаква да не стигнат с поне 260 млн. лв.
Около 5 млрд. лв. се очаква да са частните разходи за здраве, и това са – четете внимателно – отчетените частни разходи. Тоест, ако някъде се плаща под масата, безотчетно, тези суми не влизат в сметката.
И да, проблемът Е свързан с мафиотизирането на държавата и че всичките ни публични ресурси се изливат в ненаситните търбуси на няколко момчета, които не са ги прегръщали достатъчно като малки.
И да – това ни убива.
Аман.
Надежда Цекулова
Bnews.bg






