Часове преди местните избори стоглавата ламя – ГЕРБ–ДПС–БСП–Възраждане за пореден път показа грозното си старо лице. Отново воглаве с окръгленото тяло на Вожда Борисов.
Поредният организиран от тях скандал започна в петък късно вечерта, когато ЦИК с 12 на 15 гласа реши, че на местните избори в неделя, 29 октомври, ще се гласува само с хартиени бюлетини. Така ще бъде и на евентуалния втори тур седмица по-късно, освен ако съдът не реши друго.
Решението на изборния трибунал дойде в края на бурен ден, в който ГЕРБ, ДПС, „Възраждане“ и БСП настояха за такава стъпка с недоказаното твърдение, че машинният вот е компрометиран.
Като формално основание за решението послужи липсата на удостоверение от Министерството на електронното управление (МЕУ), че машините съответстват на изискванията на Изборния кодекс. Нито един от членовете на ЦИК, които гласуваха за отмяната на машинния вот, не обясни защо тази липса, която досега не беше направила впечатление никому, изведнъж стана толкова важна. Нито защо се пристъпва към такава мярка, без фактически да има доказателства, че устройствата не отговарят на законовите условия.
Нещо повече от МЕУ обясниха, че такова удостоверение вече има и срокът, в който то е трябвало да бъде предоставено на ЦИК изтича днес, нещо повече – документът е бил изпратен до ЦИК, но сякаш оттам не са го видели…
Защо Избирателната комисия избърза с решението си за отмяна на машинния вот въобще не е ясно. Не се знае и защо, когато са наясно, че разрешението от МЕУ липсва, то никоя умна глава не се е вдигнала и не е проверила какво се случва…?
Какво е всичко това?
Хартиената коалиция ясно иска да ни покаже, че хем се страхува, хем се пъчи и показва мощ. По всяка вероятност, вътрешните им социологии, които упорито крият, показват, че и ГЕРБ, и БСП, и ДПС, губят голяма част от народната любов в големите градове, в които досега са управлявали като дерибей вече толкова години.
Какво им остава?
Да се опитат отново да си вземат властта по втория начин – не чрез честни избори, а чрез драсканици по бюлетините, чрез тлъсти пачки, чрез захвърлени чували с хартии, на които сме дали своя вот, чрез уж неволни и грешни математически сметки. Всички сме виждали какво се случва.
Били сме свидетели на задрасквания, объркани цифри, на мазане по бюлетините и протоколите.
Били сме свидетели и на цели чували с изхвърлен народен вот… Все практики от „най-добрите традиции“ на стоманения тандем ГЕРБ и ДПС.
Интересно е и друго – как ЦИК вземат така важно решение на базата на недоказани твърдения от страна на стоглавата ламя, че машините са компрометирани. В една правова държава решенията на институциите се основават на доказателства, а не на слухове.
От ЦИК ясно показаха чии слуги са. В събота след спонтанен и мощен протест ВИДЕО в София и въпреки настояването на втората по големина парламентарна група – ДБ–ПП, от ЦИК отказаха да преразгледат решението си за отмяна на машинното гласуване на предстоящите местни избори.
Явно членовете на Централната избирателна комисия са толкова безстрашни и корумпирани, че си позволяват часове преди изборите да направят такова нещо, основавайки се на слухове. Но ако някой пусне слуха, че председателят на ЦИК е взел 100 000 лева, за да прокара тази гнусна инсинуационна каша, истина ли ще бъде или просто предположение?
Може ли на базата на този слух да изгонят председателя? Просто питаме, а отговорите всеки ще намери сам за себе си.
В крайна сметка има нещо добро от целия този долен цирк на т.нар.“хартиена коалиция“ – ядосаните десни избиратели ще се консолидират отново и ще излязат, за да пометат стоглавата ламя.
Обединени срещу герберско-депесарски манипулации, хората ще дадат своя глас за промяната, и ако до вчера са се колебали дали изобщо да гласуват, днес те вече знаят, че ако не го направят ще оставят държавата в ръцете на старите продажни маймуни, които ни доведоха вече до под ръба на пропастта.

Източник: https://dnesnews.bg








