Всредата на предизборната кампания бившите партньори в управлението ГЕРБ, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ДПС поставиха условия за формулата на бъдещата власт след предсрочните избори на 9 юни. Изказванията на партийните лидери днес демонстрираха разминаванията между тях по отношение на възможните коалиции и невъзможните партньорства.
Най-ясно се откроиха три извода:
- ГЕРБ разчита на гъвкав подход и остава отворена към всички политически сили, изразяващи готовност да застанат зад програмата й,
- ДПС не крие предпочитанията си към партията на Борисов,
- а „Продължаваме промяната – Демократична България“ се завърнаха към някогашната си позиция за управление без Борисов и Пеевски
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов използва представянето на управленската програма на партията, за да я похвали и за да подчертае, че от тук нататък ГЕРБ няма да подкрепя повече реформи, предложени от други партии.
„Готов съм на разговори с всички политически сили, ако подкрепят нашата управленска програма“, изтъкна той, а на екрана зад него бяха изписани следните цели:
- България да бъде пълноправен член на ЕС, еврозоната и организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР)
- Брутният вътрешен продукт (БВП) да бъде в размер на 120 млрд. евро
- доходите да достигат до 75-80% от средноевропейската покупателна способност
- инвестициите да се увеличат с 20 % средногодишно
Лидерът на ГЕРБ обаче неведнъж е демонстрирал, че често си мени мнението, а напоследък в предизборните си изяви акцентът му беше поставен върху евентуално бъдеще управление с ДПС.
В последното си изказване днес Борисов подчерта, че след изборите е нужно партиите да проявят разум и да се обединят за развитието на страната, а малко преди него юристът Рая Назарян, която води листата на ГЕРБ в 24-ти многомандатен избирателен район, посочи, че „политическата криза трябва да бъде прекратена с пълен управленски мандат“ и ярко политическо лице, което да е начело на кабинета.Назарян определи като „най-яркото политическо лице“ Борисов, намеквайки, че той ще е кандидат за министър-председател. Това пък е основният лайтмотив на членовете на партията по време на предизборните им събития в страната.
Ще се изпобием на изборите, но след тях трябва да се обединим за развитието на страната. Зациклим ли пак след изборите, което вероятно колегите ще искат да направят, на зима ще отидем пак на избори и разломът ще е тежък.
Според лидера на ГЕРБ „Продължаваме промяната – Демократична България“ се стремят към нови избори наесен.
От коалицията не коментираха дали това е така, но изтъкнаха, че ГЕРБ и ДПС вече си проправят път към общо управление, взимайки за повод именно изявата на Борисов в Кърджали. Според единия от лидерите на формацията Кирил Петков през последния месец служебният кабинет на Димитър Главчев се е върнал към модела на управление на ГЕРБ и ДПС, който той нарече „ако мине номерът“. Петков даде за пример отмененото решение на правителството за строежа на частната детска болница, както и опитът увеличението на пенсиите да стане не с 11, а с 10%.
Лидерът на ДПС от своя страна отправи предупреждение към Борисов – „ако той някога смята да управлява с тези пуделчета и те ходят да му драскат на вратата в Банкя, да знае – те идват със зестра много каруци кеш.“, визирайки „Продължаваме промяната – Демократична България“.
Спор отсега кой да е премиер
Бъдещото премиерско място стана повод за пореден словесен сблъсък между съпредседателите на ДПС и „Продължаваме промяната – Демократична България“ Делян Пеевски и Христо Иванов.
Най-напред за хипотезата Пеевски да стане премиер заговори през почивните дни бившият финансов министър Асен Василев, който обяви, че планът на лидерите на ГЕРБ и ДПС бил Борисов да се пенсионира като президент, а Пеевски да стане министър-председател на България. Той каза, че е научил за този план от съпредседателят на ДПС през март.
Попитан дали съществува реална възможност това да се случи, Пеевски не отрече и отговори, че това е нещо, което решават хората. Че той проява интерес към тази позиция, се разбра още през ноември миналата година, когато в поредицата си от нападки към бившия министър-председател Николай Денков, Пеевски заяви готовност да поеме неговите задължения.
В изказването си днес обаче Пеевски отклони темата и вместо това нападна „Продължаваме промяната – Демократична България“. Той разказа, че амбиции за премиерския пост имал и Асен Василев, който го молил да заеме поста след ротацията с Мария Габриел. По думите му Василев е предлагал на ДПС да имат министри, а пък Христо Иванов го молил за подкрепа да бъде президент, в замяна на което Пеевски да стане премиер. Последва отговор от Иванов, който смята, че обществото никога няма да позволи Пеевски да стане премиер. Той определи като „предсмъртен писък“ атаката към себе си и заяви, че лидерът на ДПС ще продължи да го атакува, защото се чувства употребен, унизен и измамен в очакванията си, че ще може да се измъкне от „Магнитски“. Депутатът добави, че много пъти е имал възможност да се кандидатира за президент, но такава идея никога не е минавала през ума му.
Подчерта, че каузата на коалицията му е да не допусне Пеевски никога повече във властта и че докато той е лидер на ДПС, общо управление с движението е невъзможно.
Източник: https://dnesnews.bg







