
Борисов накара Пеевски да избере за омбудсман бъдещ служебен премиер, който въобще не му е по вкуса!
От всички варианти за омбудсман Пеевски най-малко е предпочитал избрания и с неговите гласове!
Борисов е предложил за омбудсман бъдещ служебен премиер, който ще бъде приветстван от Брюксел и европейските посланици!
Сиво CV-и само на пръв поглед, защото е в ярка соросоидно – либерална окраска новият ни Омбудсман!
Трудовата биография (CV-то) на новия омбудсман изглежда постно, но не и като за бъдещ служебен премиер и постното меню от възможни кандидати пред президента. ПП и ДБ не гласуваха за нея, но тя всъщност е техният човек, предложен от друг техен човек в ГЕРБ – Томислав Дончев.
Отворено общество, Норвежкият финансов механизъм и USAID са много ярки знаци, които могат да бъдат разчетени само в една посока – изборът на Борисов за този кандидат никак не е случаен. И той не би следвало да е в угода на Пеевски, който е под засилена обсада от всички западни институции. Госпожа Велислава Делчева е контролирала 3 години и то по времето на Джо Байдън програмите на USAID за България.
Много е вероятно с нейната кандидатура Борисов да опитва да се разграничи от Пеевски и са се ориентира към бързи избори и после нова Сглобка с ПП/ДБ с антипеевска и проевропейска насоченост. Делчева ще участва в Комисията от пет члена за избор на шеф на КПК, а се говори, че изборът на омбудсман се е случил под натиска на Брюксел. Властта е намалила кворума на 4-ма от 5 на комисията за подбор на шеф на КПК. В ГЕРБ се знае, че кандидатурата на дамата е предложена от Томислав Дончев, който е възможно най-далеч от Новото начало на Пеевски. Как мислите? КОЙ би предложил президентът за служебен премиер, ако изборът му е между машата на Шиши Главчев, тотално компрометираната с мижав рейтинг Киселова и новия омбудсман?
Всички останали кандидати са били много по-приемливи за Пеевски и с много повече негов профил като бъдещи служебни премиери. Ако има избори скоро, абсолютно сигурно е, че европейските посланици горещо ще приветстват Радев или Йотова, ако предложат за служебен премиер г-жа Делчева. Това, което се вижда с просто око е, че госпожата ще спазва повече буквата на закона и директивите на Брюксел и инструкциите на президенството, отколкото да се съобразява с прищевките на Пеевски и с изборните му гешефти.
Оптимистичната версия е, че Борисов чува протестите в София и Варна и сериозния грохот в Европа срещу опита на Пеевски да завладее цялата държава. С новия омбудсман се прави сериозен опит Пеевски да бъде ограничен в разпищолването му и да се върви към нови избори, след които Пеевски да бъде изхвърлен от властта. Не изключвам да върви колаборация с Румен Радев срещу “злото”, наречено Ново начало.
При влизането на България в ЕС и НАТО се случиха над 150 знакови убийства (по това време Борисов беше главен секретар на МВР и съдействаше за чистките). При влизането на България в Еврозоната ще се случи нещо подобно и затова остават още 5-6 месеца. В тях със сигурност ще има избори и Делян Пеевдки ще бъде прочистен от държавните институции. Това е задачата на Румен Радев и демократичната общност, а Бойко Борисов е впрегнат да помага, включително и с новия омбудсман и при предстоящата интервенция в КОНПИ.
Пеевски е крайно неприемлив, защото неговият корупционен модел работи само при свръх високи норми на грабеж и ще фалира за нула време държавата, а това е неприемливо.
Делчева е юрист по професия, магистър по право от СУ „Климент Охридски“. Според автобиографията й нейната професионална кариера започва като експерт „Съдебна администрация“ в „Инициатива на USAID за укрепване на съдебната власт за България“ от 2002 г. до 2006 г.; след това е експерт в „Институт Отворено общество“, където от 2007 г. до 2012 г. е координатор на проекти в областта на съдебната реформа и върховенството на правото; между 2013 и 2017 г. работи в правосъдното министерство – ръководи проект „Укрепване на правния и институционалния капацитет на съдебната система в областта на детското правосъдие“; междувременно, от 2007 г. до 2018 г., ръководи „Програма за развитие на съдебната система“, а през следващите няколко години работи като консултант; била е и експерт към Конституционния съд (макар че не е посочено в какъв период – бел.а.); от февруари 2025 г. е в правосъдното министерство – като ръководител на програмния оператор на Програма „Правосъдие“ на Норвежкия финансов механизъм. Там е и досега.
Bnews.bg







