
Горна Липница, община Паликени, област Велико Търново – водата се събира от улуците и се съхранява.
Жестоката криза с безводието продължава
Приблизително бутилка и половина вода на ден за пиене, миене и всички нужди – толкова се пада на човек в шуменските села Риш, Александрово, Веселиново и Черни връх. Там цари жестока криза и започна раздаването на бутилки от държавния резерв. „Предвидили сме от водата, която ще получим – по 10 литра за седмица на 1 човек. Това е количеството да края на септември. Очаквам кризата да продължи октомври и ноември, докато не паднат по-обилни дъждове, тъй като тези населени места са на каптажи. Общото количество за община Смядово, което ще получим, е близо 55 тона бутилирана питейна вода“, заяви пред БНР кметът общинския център Иванка Петрова.
Започва подготовка за смяна на довеждащия водопровод в Риш, както и за нови тръби в другите села. Финансиране засега обаче няма
Случващото се в Шуменско е само щрих от голямата криза с безводието в момента в страната. Най-тежко е положението в областите Шумен, Търговище, Велико Търново, Ямбол, Добрич, части от Бургаска, Варненска и Русенска. Но и в останалите много селища са без вода. От големите градове на режим са Плевен, Ловеч, а и Тетевен. Между 6 и 7 хиляди души всеки ден влизат в режим, сочат анализите на „Зелено движение“. Партията готви жалба до европейските институции за нарушаване на директивата за питейните води.
Източник: https://www.segabg.com/
Източник: https://dnesnews.bg








