
Министерството на финансите планира да набере още 2.15 млрд. лв. дълг от вътрешния пазар чрез емисии ДЦК. Това става ясно от публикувания емисионен календар за юни-декември 2024 г. Заедно с поетите вече 700 млн. лв. от началото на годината, общо набраните средства на вътрешния пазар тази година се очаква да достигнат 2.85 млрд. лв.
Това обаче няма да е достатъчно за попълване на нуждите на бюджета, защото заложеният в него нов дълг е 11.7 млрд. лв. Вероятно по-голямата част от средствата ще бъдат набрани на международните пазари.
Междувременно финансовото министерство съобщи още, че бюджетът е близо до балансиран към края на месец май. Отчита се минимален излишък от 0.1 млрд. лв. В същото време бюджетът беше гласуван с 5.8 млрд. лв. дефицит.
На месечна база през май се отчита дефицит от около 0.5 млрд. лв. Това се дължи основно на разходи с еднократен характер, както и на изплатените през месеца повишения на заплати със задната дата (от 1 януари 2024 г.) – в държавната администрация, висшите учебни заведения и други.
Също така през месец май бяха изплатени около 0.3 млрд. лв. на селскостопанските производители по програмата за осигуряване на ликвидност за земеделските стопани от първичното селскостопанско производство – животновъди, производители на плодове и зеленчуци, маслодайна роза, винени лозя, тютюн, зърнени култури, слънчоглед и др. – с цел смекчаване на негативните ефекти от руската агресия срещу Украйна, наложените санкции и предприетите ответни мерки, както и осигуряване непрекъснатостта на икономическата дейност.
Приходите в бюджета към май 2024 г. се очаква да бъдат в размер на 28.2 млрд. лв., което е 37.5% от годишните разчети и нарастват с 3.3 млрд. лв., което представлява 13.3% ръст спрямо същия период на предходната година. Съпоставени със същия период на 2023 г., данъчните приходи нарастват в номинално изражение с 2.1 млрд. лв. (10.7%), неданъчните приходи – с около 0.4 млрд. лв. (8.6%), а постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) нарастват близо два пъти (с 0.8 млрд. лева).
Разходите на бюджета (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към май 2024 г. възлизат на 28.1 млрд. лв., което е 34.5% от годишните разчети. На съпоставима база спрямо предходната година се отчита нарастване основно при социалните разходи, вследствие на изплатените по-високи пенсии след влязлото в сила увеличение от юли 2023 г., както и при разходите за персонал след увеличението на възнагражденията на учителите и при някои други администрации, съобщават още от финансовото министерство.
Източник: https://dnesnews.bg




