50 000 бременни на ръба на оцеляването – нямат вода, нито медици
Израел изсипа “дъжд” от листовки над северна Газа, нареждайки на повече от 1 млн. души да се евакуират незабавно и да избягат на юг преди опасната израелска наземна офанзива, насочена към унищожаването на “Хамас”. Заповедта предизвика огромна паника сред цивилните, които всеки ден се борят с израелските въздушни удари и блокади.
Кадри на живо показаха падащите от небето бележки. “Всички обществени убежища в Газа, трябва да бъдат освободени”, “Забранено е приближаването до охранителната гранична ограда. Всеки човек, който се доближи до оградата, се обрича на смърт”, гласеше обръщението към цивилните палестинци. Дадоха им 24 часа, за да освободят района. Начертана бе и карта, на която със стрелки бе обозначена “Зона за хуманитарна помощ” в южната част на ивицата.
“Победа или смърт в домовете ни”,
категорично отвърна “Хамас” . “Ние няма да напуснем”, каза ръководителят на бюрото за политически и международни отношения на групировка Басем Наим. Той определи настоящата битка като защита. По негови думи палестинският народ иска да живее свободно и достойно, затова “Хамас” се борела срещу окупацията. ООН нарече “невъзможна” евакуацията и заяви, че краткият срок ще превърне трагедията в бедствие.

Оттам посочиха, че ситуацията в района и бездруго е усложнена. По данни на ООН 50 хил. бременни жени в Газа нямат достъп до питейна вода и до основни здравни услуги. 5500 от тях са в напреднала бременност и се очаква да родят още другия месец. По думите на служител на организацията единствената цел на тези жени в момента е да останат живи.
Палестинският здравен министър предупреди, че Газа е изправена пред хуманитарна и здравна катастрофа и призова всички страни и правозащитни групи да помогнат за незабавното навлизане на медицинска помощ в анклава.
Източник: https://www.24chasa.bg/
Източник: https://dnesnews.bg








