
Председателят на парламента доц. Наталия Киселова сътвори скандал – отказала е да освети историческата сграда на Народното събрание с цветовете на украинското знаме в знак на солидарност с украинския народ в деня на третата годишнина от началото на войната в Украйна.
Това се случва за първи път, откакто българските държавни институции заявяват по този начин съпричастността си с жертвите на украинския народ в тази агресия. Поведението на Киселова е укоримо от гледна точка на дипломацията и следването на официалната българска позиция.
Наталия Киселова е взела сама това решение, без да го съгласува с парламентарните сили, без да уведоми дори лидерите на партиите в парламента.
Нещо повече, Киселова не е отговорила и на украинската посланичка, която в последните години на знакови за войната дати предлага на българските институции да покажат своята съпричастност към страданията на Украйна. Председателят на парламента получила официално писмо от Украинското посолство с предложение сградата на българския парламент да засвети на 24 февруари в цветовете на украинското знаме. Вместо да подкрепи идеята за солидарност с народа на Украйна, Киселова е скрила писмото и не го е обсъдила дори на Председателски съвет, а самоволно е решила Народното събрание да не свети в жълто и синьо. В разрез с протокола Киселова нито е казала „да“, нито е отговорила с „не“ на новия апел на украинското посолство.
Както вече стана известно, тази вечер от 19.00 часа сградата на Министерския съвет ще бъде осветена в цветовете на украинското знаме и българското знаме в подкрепа на Украйна и е израз на солидарността с украинския народ.
Миналата година сградата на българския парламент също бе осветена с цветовете на украинския флаг в 19.00 часа.
„С осветяването на историческата сграда на Народното събрание, българският парламент изразява за пореден път своята солидарност с Украйна и нейния народ и засвидетелства подкрепата си за решително противопоставяне на руската агресия и отстояване на свободата, независимостта и териториалната цялост на Украйна”, каза тогава председателят на парламента Росен Желязков.
Така беше и когато Народното събрание бе под ръководството на Ива Митева и Никола Минчев.
Източник: Епицентър
Bairak.bg








