
Рев срещу бюджет 2026 с 3,8 милиарда външен дълг от тези, които се канеха да изтеглят три пъти повече – 10 милиарда.
Опозицията реве на умряло срещу бюджета за тази година на кабинета, който управлява от един месец. Най-силно срещу дефицита крещят от бившата Сглобка. Ревът е заради бюджетния дефицит, но се пропуска липсата на нов външен дълг в планирания размер за тази година от сламения кабинет на Росен Желязков, който бе планирал да изтегли 10 милиарда външен дълг за 2026. Голяма част от тези милиарди щяха вече да са потънали в корпулентните обръчи от фирми.
Правителството на Румен Радев ще внесе проект на Бюджет 2026 със свръхдефицит от 5.7%, а срещу България се очаква да стартира процедура от Брюксел за корективни мерки по повод досегашното безконтролно харчене.
Това стана ясно от брифинг на вицепремиера и финансов министър Гълъб Донев в сряда. Проектобюджетът бе публикуван в сряда вечерта на сайта на Министерството на финансите (МФ).
Въпросните 5.7% от БВП се равняват на 7.2 млрд. евро. Това е близо двойно над числото във втория проект на Бюджет 2026 на правителството на Росен Желязков от декември 2025 г., който взриви общественото напрежение и доведе до най-многобройните протести от десетилетия.
Същият бюджет на Желязков обаче предвиждаше 10 милиарда евро нов дълг, а сегашният проекто бюджет включва само 1/3 от тази сума като дълг.
Опозицията от бившата Сглобка на ГЕРБ и ППДБ сравни бюджета с този от времената на Жан Виденов, но именно по тяхно време дефицитът растеше безконтролно нагоре и се стигна дотук.
“Целта ни е през 2028 г. бюджетният дефицит да е до 3% от БВП. Първата стъпка към финансово вразумяване е с настоящия бюджет, чрез редица мерки, за да постигнем свиване на прогнозния дефицит от 7,4 на 5,7% от БВП за 2026 г.“, заяви на нарочен брифинг Гълъб Донев.
Bnews.bg







Вашият коментар