
Предстои второ гласуване
Съветът за електронни медии не избра нито един от кандидатите за генерален директор на БНТ, предаде БНР.
Нито един от 8-те претенденти за поста не получи нужните поне три гласа от членовете на медийния регулатор. Съгласно процедурата беше насрочено ново заседание на СЕМ, коeто ще се проведе в 12:43 часа. Ако и на второто няма избран кандидат, след още един час се насрочва трето гласуване. Ако и тогава няма нито един събрал поне 3 гласа, процедурата за избор се прекратява. При първото гласуване Емил Кошлуков получи един глас от члена на СЕМ Галина Георгиева, а Венелин Петков – два – тези на Пролет Велкова и на Симона Велева.
Днес СЕМ се събра на извънредно заседание, за да изпълни указанията на съда и да довърши процедурата по избор на генерален директор на Българската национална телевизия, започнала още през юни 2022 г. , а именно – да прегласува финалния четвърти етап от избора на генерален директор.
Припомняме, че през 2022 г. нито един от 8-те кандидати не събра нужните гласове. Претендентите за поста бяха Сашо Диков, Ирина Величкова, Сашо Йовков, Василена Матакиева, Емил Кошлуков, Венелин Петков, Красимир Ангелов, Светлана Божилова. Тогава СЕМ реши да прекрати конкурса, но решението му бе обжалвано от един от кандидатите. Последваха съдебни дела, заради които вече трета година генералният директор на БНТ Емил Кошлуков продължава да заема поста в условията на изтекъл тригодишен мандат. Това право му дава законът за радиото и телевизията, според който ако при изтичане на мандата на генералния директор не е осъществен избор на нов, той продължава да изпълнява правомощията си до встъпване в длъжност на новия генерален директор.
Според последното решение на Върховния административен съд, които медийният регулатор трябва да изпълни, процедурата по избор на директор на БНТ трябва да се върне във финален етап, т.е. гласуване на кандидатурите на всеки един от осемте кандидати. Този път обаче членовете на СЕМ могат да гласуват само със „за“ или „против“, но не и с въздържал се. За да има избран кандидат, са нужни три гласа „за“.
Председателят на СЕМ Симона Велева заяви миналата седмица на на заседание на медийната комисия в НС, че забавянето на делото за избор на генерален директор на БНТ е огромен недостатък и минус за СЕМ, тъй като делото се е проточило изключително дълго. „Решението на Върховния административен съд излезе в края на юни. Ние го анализирахме и сме насрочили заседание за 15 юли, когато ще изпълним указанията на съда, свързани с приключване на процедурата и прегласуване от четвъртия етап на процедурата на кандидатите, които участваха в процедурата“, посочи тогава тя.
Източник: https://www.segabg.com/
Източник: https://dnesnews.bg








