- Ще правят регламент за назначения в регулаторите, вземат оставките на управителя на НЗОК и заместника му
- Вътрешният министър пък освободи шефа на кабинета си
Отношенията в сглобката зад кабинета “Денков” най-сетне ще бъдат уредени с документ на 6-ия месец от сформирането ѝ.
ПП-ДБ и ГЕРБ започват да пишат механизъм как да се правят назначенията в регулаторите. Решението бе взето ден след шумния скандал при избора на подуправител на здравната каса. ГЕРБ наложи кандидата си Момчил Мавров с помощта на ДПС, но той остана едва часове на поста.
Премиерът Николай Денков още сутринта обяви за неприемливо такова силово налагане. Поиска партньорите да седнат на масата на преговорите и да разпишат механизъм за вземане на управленските решения. Иначе
“правителството няма смисъл”,
предупреди той.

Два часа по-късно след среща на Асен Василев, Бойко Борисов и Христо Иванов стана ясно, че партньорите са се разбрали. А в документа ще бъде включено и ДПС като част от конституционното мнозинство в парламента.
Борисов обяви, че партията му ще подкрепи бюджета на Асен Василев, и похвали работата на министъра.
Част от договорката е шефът на НЗОК Станимир Михайлов (излъчен от ПП-ДБ), и подуправителят Момчил Мавров (ГЕРБ) да подадат оставки. В края на работния петък и двамата ги внесоха в деловодството на парламента.
Подписаният регламент ще гарантира съгласието на партиите, които подкрепят управлението, обясни Христо Иванов. “Подкрепата ни за кабинета беше потвърдена – както за премиера акад. Денков, така и за вицепремиера Мария Габриел”, допълни той.
Нека, като подпишем, да е ясно
мнозинството – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС – за конституционно мнозинство, за регулатори, за служби, но всичко това да бъде описано в регламент, очерта Борисов параметрите на бъдещия документ.
За официалното включване на ДПС потвърди шефът на групата Делян Пеевски.
Разумно е да се направи този регламент между партиите, които подкрепят правителството и конституционното мнозинство,
ще участваме в това нещо,
обяви Пеевски.

Но изясни, че ДПС ще се включат само в механизма, който се отнася до конституционните промени и регулаторите, но не и в управлението на изпълнителната власт. Няма да излъчат нито министри, нито зам.-министри. “Ще имаме хора в регулаторите, както видяхте – имаме представител в БНБ”, допълни той, визирайки избора на Петър Чобанов за подуправител.
Над 80 са постовете в институции и регулаторни органи с изтекъл мандат, много от тях ключови – освен НЗОК, шефове на НОИ, Комисията по финансов надзор, КЕВР. Трябва да се попълнят ВСС, Фискалният съвет, комисиите по досиетата, за защита на личните данни, за защита от дискриминация и др. Това е петото поредно Народно събрание, което не може да ги попълни поради въртележката от избори и невъзможността да се договори мнозинство.
Като част от договорката между трите партии в петък беше разчетена и оставката на шефа на кабинета на вътрешния министър Калин Стоянов – Васил Кръстев. Според публикация в “Капитал” той е бил на висок пост по сигурността във фалиралата верига “Лафка”, свързвана с Пеевски. Кръстев е посочил в мотивите си, че не желае “да бъде въвличан в политически скандал”, с който да се атакува МВР. Казва, че е обвързан неправомерно с лица и събития, но излиза от структурата на министерството, за да не пречи на работата.
Източник: https://24chasa.bg/
Източник: https://dnesnews.bg








