Към съдържанието

Home

About Us

Advertisement

Contact Us

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • Pinterest
  • WhatsApp
  • RSS поток
  • TikTok

Скандал Плюс

Your Trusted Voice Across the World.

Search

Няма добри в този български филм

Аватарът на admin
admin
август 29, 2024
Няма добри в този български филм

Сега е моментът пътниците, на които иначе не им пука, че не се движат, наистина да се организират и да побутнат тоя безнадежден влак, наречен „българска демокрация“.

Да. Помислете малко – наистина няма добри в този наш филм. Нещо като вариант на „Добри момчета“ на Скорсезе или „Двама мъже в града“ на Жозе Джовани. С тази разлика, че вътрешният suspension of disbelief – т.е.  потискането на чувството, че това, което гледате, е невъзможно в живия живот – на нашата политическа ситуация не произвежда нищо освен негласуващи инертни наблюдатели от всички стратификационни етажи.

Те, българската политическа класа, всички станаха лоши, макар и по различни причини, но циничното и някак вече непоносимото е, че дори не им минава през ум да ползват друг театрален или кино-похват – примерно падането на „четвъртата стена“, в която актьор „излиза“ от пиесата  и говори директно на публиката, в добре преценен пристъп на (политически) натурализъм.

Затова стигнахме и до истински цугцванг, в който наблюдаваме трагедия на чувстващите и комедия на мислещите.

Можем да му викаме и „театър на сенките“, ако искате – въпреки че дълбоко се съмнявам в културната подготовка на сегашната политическа класа, а именно – истински познания по shadow puppetry, т.е. прожектиране на кукленски силуети върху осветен екран. Те по-скоро го карат на първично вътрешно чувство, съчетано с определени стародавни практики тип „кой е нашият еди-къде си“, „който ще ни накупи гласове“, „да го д***т бедните“..

И сега въпросът пак е гласуваме ли за малкото, свили ли сме се до партийните ядра, може ли гласувал за една партия да избере друга, след като всички „играчи“,  начело с президента Радев, видимият отвсякъде Пеевски и животински инстинктивно снишеният Борисов, вкупом направиха така, че да няма избор?

Какво да очакваме от поредната кампания? 

С други думи, политическите приказки тип „ама избирателят“ вече отдавна дрънчат на най-кухото възможно. Не, едната трета от българските избиратели не са ви подредили никъде, освен там, където ви е мястото – никъде. Още повече, че още от юли по места се знае кой, къде и за колко ще купува гласове. Цената пада, защото все пак са седми избори, търговците се съобразяват, вече е под 150 лева.

Т.е. те, в различните им там итерации, всъщност са едно и също, обикновени политически далавераджии. Да, пак ще има леко драматични заявления и безсмислени билборди, пак ще има „ние ви предлагаме“, но вече сякаш всички играчи просто минават през очакваните квази-ритуални движения“. Едните в кампания, другите – в Шопенхауерово състояние на липса на интерес и тих гняв срещу цялата система.

Добри тук няма 

Обаче мои приятели (и у нас, и в чужбина) нямат реален избор и не спира да им пука: те хем знаят за Колумбовото яйце, хем не могат да съзрат истинско решение. Всички, които имаме достатъчно информация за тази страна и какво се случва, добре знаем всичко – властта оттук нататък, отчасти като досега, ще се разпределя по три вектора: Пеевски, Борисов и Радев. Ерго, няма и няма и да има опит за „разведряване“ нито в съдебната система, нито в която и да е друга.

Всеки там, който е някой, е някой, който зависи от Някой. Или, по-лошо, от Някой друг.

И това е вид изнасилване на евентуалната система за справедливост, както я разбират например в скандинавските страни. Тази вечна политическа намеса в съдебната власт означава само едно – поредна наша политическа трагикомедия, дори вече не от порядъка на „Троил и Кресида“.

Самата трета власт е разделена, както се говори, на нещо като 80 на 20% в полза на едрия схемаджия, чието име не споменаваме. Защото в самата система не се влиза чрез правен идеализъм, а през определени брокери. Аз самият, като юрист от СУ, им съчувствам, почват ги от малки, без значение прокурори или съдии, условието за пълзене нагоре в системата, че и държавното обвинение, и противостоянието му са в някакъв смисъл „регулирани“. И смазващото е, че там често някои уж последни внезапно стават първи, ако слугуват на Пеевски и Борисов чрез техните проксита. И в културен смисъл има подобно развитие – когнитивно предизвиканият от Варна, за когото предупреждавах още преди 6 години, днес съставя вид проскрипции на учители. Или „черен списък“ (между другото този термин е измислен от един нелош английски драматург веднага след Шекспир, позабравения Филип Масенджър).

Можем ли да подкрепим тези, които ни водят напред? 

Какъв е излазът? Бърз без съмнение няма. То е като големия въпрос на Освалд Шпенглер в „Прусачество или социализъм“, макар и в друг контекст: най-общо, можем ли като общество да подкрепим тези, които ни тикат напред, или изоставаме в културен и всякакъв смисъл от историята?

Струва ми се, че при нас имаме „заболяване“ и общо забавяне  на мисловността, но в нашия своеобразен „ноар“ „демократичните сили“ също са виновни. Понякога в тези последни 4 години бяха чисти глупаци, понякога си оправят личното, понякога са непоносими в аматьорщината си, понякога ти идва да удушиш пиарите им. И само понякога – като по Марина Цветаева, „бих искала очи да спра вдън огледалото“ – ни припомнят защо се борим.

Да и да: борбата е за мъчително извоювани свободи, особено от младите градски хора, и всичко това си струва една много важна битка от страна на политическото им представителство. Сто пъти вече съм казвал, че с точно тия лидери на демократичното няма да стане, но – както казват Тейлър Суифт и Освалд Шпенглер – това е единственият ни шанс. Малък, нищожен, но все пак шанс.

Не го пропилявайте, няма да има друг.

Крайно време е пътниците да побутнат и този влак 

Макар че знам, че ще го пропилеете. И окончателно ще живеете под държавно-политически-олигархичен чехъл.

Дали някога ще направим разликата между идеала – Дулсинея дел Тобосо, прекрасната измислена – и реалността – селянката Алдонса Лоренсо, за която Санчо предупреждава?

Дали чрез отвратеността и негласуването ще препотвърдим още един вече олигархичен (след няколко лични правителства) и опасен в амбициите си играч, любител на „сталинската“ твърда ръка?

Сега е моментът пътниците, на които иначе не им пука, че не се движат, наистина да се организират и да побутнат тоя безнадежден влак, наречен „българска либерална демокрация“.

***

Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на ДВ като цяло.

Ивайло Нойзи Цветков

Източник: https://www.dw.com/bg/

Post Views: 1

Continue Reading

Източник: https://dnesnews.bg

Featured Articles

  • В кой ъгъл е краварката, ако “немското масло” е българско? Четете внимателно

    В кой ъгъл е краварката, ако “немското масло” е българско? Четете внимателно

    юни 24, 2026
  • ДПС е в отлично политическо здраве и остава незаобиколим фактор в българската политика

    ДПС е в отлично политическо здраве и остава незаобиколим фактор в българската политика

    юни 24, 2026
  • Крадците от Сглобката врещят срещу Гълъба “дръжте крадеца” за Бюджет 2026 с тройно по-нисък външен дълг!

    Крадците от Сглобката врещят срещу Гълъба “дръжте крадеца” за Бюджет 2026 с тройно по-нисък външен дълг!

    юни 24, 2026
  • ЧЕСТИТО!! Мира Радева ожени сина си насред горска приказка! (МНОГО СНИМКИ от сватбата)

    ЧЕСТИТО!! Мира Радева ожени сина си насред горска приказка! (МНОГО СНИМКИ от сватбата)

    юни 24, 2026
  • Рожденичката Виктория Кузманова взриви мрежата с думите си към Рачков! (подробности + СНИМКИ)

    Рожденичката Виктория Кузманова взриви мрежата с думите си към Рачков! (подробности + СНИМКИ)

    юни 24, 2026

Search

Author Details

Jenifer Propets

Lorem ipsum dolor sit amet, adipiscing elit, sed do eiusmod tempor ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

  • X
  • Instagram
  • TikTok
  • Facebook

Follow Us on

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • VK
  • Pinterest
  • Last.fm
  • TikTok
  • Telegram
  • WhatsApp
  • RSS поток

Categories

  • СКАНДАЛНИ (29 321)

Archives

  • юни 2026 (954)
  • май 2026 (1313)
  • април 2026 (1228)
  • март 2026 (1205)
  • февруари 2026 (1105)
  • януари 2026 (1304)
  • декември 2025 (1326)
  • ноември 2025 (1301)
  • октомври 2025 (1313)
  • септември 2025 (1073)
  • август 2025 (1265)
  • юли 2025 (2236)
  • юни 2025 (2268)
  • май 2025 (1670)
  • април 2025 (1662)
  • март 2025 (1682)
  • февруари 2025 (1483)
  • януари 2025 (563)
  • декември 2024 (122)
  • ноември 2024 (143)
  • октомври 2024 (132)
  • септември 2024 (118)
  • август 2024 (149)
  • юли 2024 (144)
  • юни 2024 (171)
  • май 2024 (159)
  • април 2024 (137)
  • март 2024 (147)
  • февруари 2024 (127)
  • януари 2024 (117)
  • декември 2023 (140)
  • ноември 2023 (189)
  • октомври 2023 (248)
  • септември 2023 (221)
  • август 2023 (264)
  • юли 2023 (255)
  • юни 2023 (248)
  • май 2023 (300)
  • април 2023 (304)
  • март 2023 (320)
  • февруари 2023 (216)

Tags

About Us

Jetnews Magazine

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Latest Articles

  • В кой ъгъл е краварката, ако “немското масло” е българско? Четете внимателно

    В кой ъгъл е краварката, ако “немското масло” е българско? Четете внимателно

    юни 24, 2026
  • ДПС е в отлично политическо здраве и остава незаобиколим фактор в българската политика

    ДПС е в отлично политическо здраве и остава незаобиколим фактор в българската политика

    юни 24, 2026
  • Крадците от Сглобката врещят срещу Гълъба “дръжте крадеца” за Бюджет 2026 с тройно по-нисък външен дълг!

    Крадците от Сглобката врещят срещу Гълъба “дръжте крадеца” за Бюджет 2026 с тройно по-нисък външен дълг!

    юни 24, 2026

Categories

  • СКАНДАЛНИ (29 321)
  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
  • X
  • VK
  • TikTok

Proudly Powered by WordPress | JetNews Magazine by CozyThemes.

Scroll to Top