
Бившият премиер като гузен негонен отговори на ДПС-Доган: Няма да завържете Пеевски за ГЕРБ
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че управляващото мнозинство не е стабилно. Той отговори на заплахата от ДПС-Доган, че може да „преосмислят участието си в управлението“, и им каза да не пришиват към него Делян Пеевски. „Щом е така – ще отидем на избори“, каза Борисов.
„Нормално е всяка партия да има своите претенции, когато подкрепя едно правителство, само че най-голямата отговорност я носи ГЕРБ. Всеки проявява претенции и несъразмерно има толкова – да вземем БСП – министри и председател на парламент, но това сме се споразумели и това сме защитили“, каза в кулоарите на парламента той и добави, че при това положение може и да не попълват регулаторите.
Борисов потвърди, че от „Демокрация, права и свободи – ДПС“ са предложили лидера си Ахмед Доган за член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), а БСП все така държат бившият министър на иновациите Росен Карадимов да я оглави. „Ако за КЗК влезе за гласуване в този вид, в който е предложена сега – ГЕРБ я гласуваме, ако не – ще останем с тези регулатори“, добави той.
Борисов коментира думите на Джевдет Чакъров, който вчера заплаши, че ако не спрат репресиите срещу членове на фракцията на Ахмед Доган, ДПС-ДПС ще преосмисли участието си в подкрепа на парламентарното мнозинство.
„Не знам по-свързан с Пеевски от Джевдет Чакъров. Тези хора 30 години са свързани с ГЕРБ, а сега отвързаха! И „дай да го завържем на ГЕРБ“ – няма да го завържат на ГЕРБ! Щом така искат – ще отидем на избори. Няма да си жертвам хората в МС да работят като коне и да носят отговорността„, закани се Борисов.
Но след това добави, че това не зависи от него единствено, а от всеобщото поведение. Той подчерта, че ГЕРБ не желае да носи отговорност за чужди действия.
Външната политика
Борисов подчерта, че в следствие на решенията на САЩ всеки ден наблюдаваме обрати. По думите му това означава, че и много бързо европейската позиция ще се формира.
Според него единствената възможна и правилна позиция към момента е изразената вчера след Съвета за сигурност на Министерския съвет.
„След като не пожелахте да има премиер, който да се оправя в тази ситуация, искрено се надявам Росен Желязков да може да отреагира“, коментира той.
Борисов е на мнение, че можем в солидарността си с Украйна да направим така, че Европа да стане по-силна във военно отношение. „Това искат и всъщност САЩ от нас, за да са равноправни страни Европа и Америка в НАТО“, добави той.
Лидерът на ГЕРБ каза, че след Втората световна война САЩ и Европа са били най-големите съюзници. Според него „не е честно“ единият партньор да дава толкова повече, отколкото другия:
„Когато единият партньор в лицето на САЩ дава толкова много, а ние – 27-28 държави, защото и Великобритания и Турция са тук, даваме по-малък принос, не е честно и затова именно този 5-годишен план за близо 800 млрд. евро за превъоръжаване на Европа е в унисон с това, което Тръмп иска. Така че нещата едно по едно се подреждат.“
Източник: https://offnews.bg/
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
На Борисов търпението пак се изчерпало: ГЕРБ няма да угажда на всички! Няма да сме „дойна крава“
Борисов разсъждава по два сценария, ако се стигне до прекрояване на мнозинството (видео)
Източник: https://dnesnews.bg








