
Владислав Горанов на национално събрание на ГЕРБ преди две години. Снимка: БГНЕС
Бившият финансов министър Владислав Горанов намекна, макар и не директно, за евентуално завръщане на Бойко Борисов в изпълнителната власт.
„Политическата криза ще свърши, когато отново партиен лидер стане премиер. Борисов е най-опитен. Но всички опити да имаме министър-председател, който не е партиен лидер, са претърпявали неуспех“, каза Горанов в интервю за БНТ, като подкрепи думите си и с пример от Великобритания.
Владислав Горанов не отрече категорично, че няма амбиции да се връща в Министерството на финансите, но не и в близко бъдеще.
След санкционирането на бившия финансов министър на ГЕРБ от САЩ по глобалния закон „Магнитски“ лидерът на партията Бойко Борисов временно се дистанцира от него, но в последно време Горанов отново се забелязва до Борисов на партийни сбирки на ГЕРБ.
Според Горанов в 49-ото Народно събрание правителство с участието на ГЕРБ и без премиер Мария Габриел не е възможно.
„Политическата криза показва, че от първия ден на преговорите ПП-ДБ са били в позицията: „Няма да допуснем управление с мандат на ГЕРБ“. Били са неискрени. А при преговорите са били решени да ги счупят“, каза още бившият министър.
Той твърди, че в последните години у нас има дефицит на лидерство, като нарече представителите на ПП „шарлатани“.
„В политиката извинението не замества нито една изнесена дума, но в житейски план извинението понякога е достойно“, каза бившият министър по повод изказването на Борисов, че евентуално извинение би върнало партията на преговорната маса.
„Едно искрено извинение и отсъствието на Асен Василев от изпълнителната власт е условието да реализираме първия мандат. Добрата новина е, че маските паднаха, а Борисов и Пеевски разбраха кой е Асен Василев“, каза Горанов. Според него не може да се има доверие на Асен Василев.
„Предупреждавал съм, че такава експанзионистична фискална политика неминуемо рано или късно ще доведе до един от следните два избора – или драстично орязване на разходи, или увеличение на данъците“, добави Горанов.
Той смята, че съществуването на слабо управление понякога е по-лошо от избори.
„Ако някой носи вина за случилото се, естествено, няма как да е ГЕРБ, защото ние положихме много усилия. В това число да анонсираме и това, че сме готови да продължим да подкрепяме правителство, в което двамата министър-председатели са сменили ролите си“, каза Горанов.
По повод ролята на ДПС Горанов каза, че „тепърва ще гледаме Пеевски все повече, защото е лидер на политическа партия“.
„Опитът за сатанизиране на ГЕРБ претърпя провал, защото нямаше естествени основания. С времето хората разбраха, че управлението по време на Бойко Борисов е по-добро от това, което се предлага от ПП“, каза още финансистът.
По думите му сглобката е била много напрегната конструкция от първия ден. „Тя започна с компромис на ГЕРБ да отстъпим първия мандат и с втория, в нарушение на традиционната политическа логика, да се включим в управление, за да прекъснем безкрайната поредица от избори и политическа непредвидимост“, посочи той.
Според него по време на преговорите и двете страни са си изпуснали нервите да разказват неща от кухнята.
Източник: https://www.mediapool.bg/
Източник: https://dnesnews.bg








