
Проруската партия „Възраждане“ може да не е сред вносителите
Изглежда всички опозиционни партии с изключение на „Възраждане“ ще внесат общ вот на недоверие през септември за провала във вътрешната сигурност. Това се разбира от изявления на МЕЧ и „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) в четвъртък.
„От ПП-ДБ дават принципно съгласие и предложиха разширяване на темата на вота в определен сегмент от вътрешната сигурност. Възможно е през септември да има един вот, а не два, защото това е намерението на останалите партии и ние ще се съобразим с това. Сега разговаряме с ПП-ДБ да обединим темите в една, разширявайки темата с подтеми, свързани със „завладяната държава“. Остава да се договорим с „Величие“ и „Алианса за права и свободи“, каза председателят на МЕЧ Радостин Василев.
Малко след това от ПП-ДБ определиха разговорите за конструктивни и потвърдиха, че вотът ще бъде през септември, допълвайки, че предстои тристранна среща с АПС, без обаче да споменават „Величие“.
„Ние изхождаме от позицията, че вотът на недоверие трябва да е сериозен и да удари в сърцето на управляващата коалицията на Пеевски. Затова предложихме темата да бъде разширена до завладените институции – как те превземат ежедневието на хората и как държавата губи своята независимост и всичко се свежда до една сделка и снимка под герба (традиционните снимки с Делян Пеевски в кабинета му, когато политическа фигура реши да смени партийната си принадлежност – б.а)“, каза съпредседателят на „Да, България“ Божидар Божанов.
В събота „Да, България“ обяви, че ще предложи „завладяната държава“ като тема за вот на недоверие през септември, а една от причините е задържането на кмета на Варна Благомир Коцев.
Според Божанов правителството е „смокинов лист на процесите на дозавладяване на държавата от Пеевски“.
„Върху това трябва да се фокусираме и атакуваме, защото всеки един сектор – граждани, бизнеси и публична власт страдат, че институциите се дозавладяват от Пеевски. Не само съдебната власт, не само антикорупционната комисия. Изпълнителната власт също. Чрез моркови и чрез тояги, едната от които МВР, Пеевски води държавата към мека диктатура“, допълни той.
Обединение на всички без „Възраждане“
Председателят на МЕЧ Радостин Василев обяви, че ще има обединение на всички партии в опозицията без „Възраждане“, които отказаха да проведат дори двустранна среща с МЕЧ и настояха вот на недоверие да бъде внесен още днес.
„С този язвителен език и с тази злоба Костадин Костадинов оттук нататък няма да расте. Вчера обясних каква е позицията ни. Днес негов депутат дойде с една папка и поиска да подписваме вот на недоверие. Аз държа да съм коректен с всички, но неговото поведение е некоректно. Вероятно е да не ходим да търсим подписи от „Възраждане“, няма да имаме необходимост от тях. Разширяваме спектъра на политически субекти, които подкрепят вота“, заяви Радостин Василев пред журналисти.
Часове преди това председателят на проруската „Възраждане“ Костадин Костадинов обяви, че партията му е искала да внесе вот на недоверие още днес, но не е получила подкрепата на МЕЧ и АПС и нападна останалите опозиционни партии, че подкрепят правителството.
За да бъде внесен вот на недоверие обаче са нужни подписите на най-малко 48 депутати. Досега всички вотове бяха внасяни с подписите на „Възраждане“, „Величие“ и МЕЧ. С отказа на МЕЧ и АПС гласовете на „Възраждане“ и „Величие“ ще бъдат недостатъчни.
„Ясно заявихме вотът да се внесе днес, но те (МЕЧ – б.а) ще си правят някакви втори опити за среща. Ние имаме готов вот, по много по-актуална тема – за водната криза. АПС и МЕЧ отказаха да подпишат нашия вот на недоверие, тоест те подкрепят правителството“, каза той.
В сряда МЕЧ трябваше да проведе обща среща с всички опозиционни партии, но тя пропадна. Вместо това партията обяви, че в сряда и четвъртък ще има двустранни срещи с останалите партии от опозицията с изключение на „Възраждане“, която не вижда смисъл в обсъждането на предложенията. Те настояха вот на недоверие да бъде внесен в четвъртък и обявиха, че ако МЕЧ не внесе своя вот, те имат готово предложение, свързано с безводието.
„Не виждам какво толкова ще говорят и ще се разбират, като целта на вотовете е да саботира работата на правителството. Разкрива се неспособността на правителството да управлява и липсата на управленски капацитет“, каза Костадинов в четвъртък.
Според него всеки вот на недоверие е с предизвестен край, защото управляващите от ГЕРБ, БСП и ИТН, подкрепяни от Пеевски, имат мнозинство, но целта на вотове е да се създаде дискомфорт в работата им и да се пречи да приемат „вредни за страната закони“.
По думите му може да се направи график и 2-3 пъти в месеца да има вотове на недоверие, защото има повече от 30 теми, но идеята на партията му не среща „подкрепа от другите т.нар. опозиционни сили“
Костадинов изрази недоумение от желанието на МЕЧ да внесе вота си през септември, но обяви, че партията му ще го подкрепи.
„Пинчер на Борисов“
Според Радостин Василев „Възраждане“ е „самомаргинализиращ се субект, който сам иска да се изолира от останалите“ и вече не може да поиска вот на недоверие сам.
„За мен е необяснимо поведението му, освен ако неговите приятели от ГЕРБ не искат това. Костадинов се усмихва само когато разговаря с тях. Той е никой да поставя часове и дати. Не се ли помоли на МЕЧ, „Възраждане“ вот няма да имат. Костадинов не е ничия опозиция, а един пинчер на Борисов, който го пускат, когато останалите партии намерят общ език“, каза Василев.
По думите му Костадинов дестабилизира не само управляващите, но и опозицията, а МЕЧ няма да подписват вотове на човек, който „атакува ПП-ДБ, Величие, МЕЧ, но никога ГЕРБ и Борисов.“
Взрив отвътре
Според лидера на МЕЧ опозицията осъзнава, че за да падне правителството трябва да има взрив отвътре, но това „не може да се случи с вот от днес за утре, както обича да прави Костадинов“.
„Разчитаме на това, че някои хора в подкрепящите партии, като видят аргументацията и колко се е долепило това управление до Пеевски, могат да размислят. За ИТН говоря, за БСП Пеевски е приемлив. Големият удар е върху ИТН. Ако искат да имат някаква доблест, трябва да напускат тази коалиция“, каза Василев.
По думите му правителството не може да падне без вътрешен взрив, но до септември ще има много такива в държавата.
За да падне правителството с вот на недоверие, са нужни 121 гласа „за“. Ако Костадинов спази думата си и подкрепи вота в пленарната зала, опозиционните партии имат общо 105 гласа. Това означава, че за да падне правителството за нужни още 16 депутати. Групата на ИТН се състои от 17 народни представители и трябва почти цялата им група да се обърне срещу кабинета.
Източник: https://www.mediapool.bg/
Източник: https://dnesnews.bg








