
Три метода за формиране на такса смет обсъжда за прилагане Столичната община от 2026 г., когато ще се въведе принципът „замърсителят плаща“. Единият е да се изчислява точно колко изхвърля конкретното домакинство, вторият – домакинството да купува празни чували „с бандерол“ за отпадъка и така да плаща индиректно такса смет, и третият – да се формира по броя живеещи в домакинството. Тези три варианта са разрешени за прилагане от наредба на Министерството на финансите, но общината не е взела решение.
Общината може да избере кой от трите да прилага във всеки от 24-те района, дори в отделни квартали на София, в зависимост кой е най-подходящ, обясни зам.-кметът по екологията Надежда Бобчева. „Един подход е по-адекватен за високите блокове, друг – за еднофамилните къщи, където могат да си имат свой контейнер. Затова правим пилотни проекти и експерименти за да установим къде какъв метод да се приложи“, обясни Емил Георгиев, ръководител на дирекция „Управление на отпадъците“ на Столичната община. „Зелени острови“ за разделно събиране вече са въведени в в кв. „Надежда 1“, в „Овча купел 6“ и в „Захарна фабрика“.
Източник:https://www.dnevnik.bg/
Източник: https://dnesnews.bg








